Archi-wizator aukcji
Data archiwizacji: 2020-09-28 17:02:39 CEST
Oryginalna aukcja: http://www.allegro.pl/item9553974403.html
Zobacz rowniez wersje bez zarchiwizowanych obrazkow

Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer 9553974403 - Allegro.pl

Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
, , ,
udostępnij

Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

od
DobryDestylator - 100%
188,99 złx 11 rat
3 osoby kupiły 3 sztuki

Dostawa za darmo
Przewidywana dostawa: pon. 5 paź. - wt. 6 paź. u Ciebie
Wygodne płatności
Raty PayU

Kolor/wzór
Liczba sztuk
z 6 sztuk
Allegro gwarantuje bezpieczne zakupy
Otrzymasz kupiony przedmiot albo zwrócimy Ci pieniądze. Sprawdź szczegóły.

Parametry

  • Faktura:
   Wystawiam fakturę VAT
 • Parametry dodatkowe
  • Typ destylatora:
   Kolumna rektyfikacyjna, miedziana, fi 54 mm
  • Systemy odbioru:
   OVM, LM
  • Wyposażenie dodatkowe:
   Wizjer zalania, Papuga z chłodnicą
  • Dostępne zbiorniki:
   Keg 30l lub 50 l / Ocieplone

Opis

DobryDestylator to studio produkujące miedziane destylatory do zastosowań domowych.

Oferujemy aparat do destylacji prostej (tzw. pot still), oraz kolumnę rektyfikacyjną.

Oferowana kolumna rektyfikacyjna jest miedziana, z dwoma systemami odbioru destylatu: LM i OVM, z grzaniem elektryczym, regulatorem, oraz ocieplonym kotłem (keg 30 lub 50 l). Jest to wersja zaawansowana z:

 • systemem LM (czyli zaworek w głowicy, którym odbiera się destylat smakowy) oraz OVM (czyli zawór w kolumnie, którym odbiera się spirytus)
 • areometrem dynamicznym z chłodnicą
 • wziernikiem zalania kolumny

Aparat przystosowany jest do:

 • Główne zastosowanie: Destylacja w celu otrzymywania spirytusu 96%+
 • Dodatkowe zastosowanie: Otrzymywanie destylatów smakowych z nastawów owocowych, cukrowych, glukozowych oraz zacierów zbożowych.

Jesteś początkujący?

Nie wiesz czy wybrać destylator prosty czy kolumnę rektyfikacyjną?

ZOBACZ PORADNIK - POBIERZ Z ZAKŁADKI <DODATKOWE> NA DOLE AUKCJI

CO ZAWIERA ZESTAW

 1. Kolumnę rektyfikacyjną miedzianą fi 54 mm, wysokość 155 cm, (kolumna 110 cm / głowica 45 cm)
 2. Kolumnę wypełnioną sprężynkami pryzmatycznymi (1.5 litra)
 3. Wbudowany wziernik zalania kolumny
 4. Głowicę ze skraplaczem szczytowym, rurka fi 8 mm, dł. ok. 3 m
 5. Zawór precyzyjny igłowy (system LM)
 6. Boczne obniżone odejście - Chłodnica OVM z zaworem, dł. 40 cm
 7. Keg 30 lub 50 litrów
 8. Grzałkę podwójną (2+1,5) KW
 9. Regulator temperatury
 10. Termometr w kegu
 11. Ocieplenie kega (także z dołu i góry) – mata kauczukowa z pokryciem aluminowym KFLEX 9 mm
 12. Spust z kega 1 cal
 13. Łącza keg-kolumna oraz kolumna-głowica w postaci tri-clamp
 14. 2 Termometry LCD: z sondą w głowicy, oraz w kolumnie
 15. Zawór wodny
 16. Tablicę – wykres temperatury
 17. Montowany areometr dynamiczny (papugę) wraz z chłodnicą
 18. Akcesoria montażowe (uszczelki, przewody, opaski uszczelniające)
 19. Instrukcję obsługi

KOLUMNA 110 cm Z WBUDOWANYM OVM I WIZJEREM ZALANIA

Kolumna to najważniejszy element, 'serce' destylatora. Jest miedziana, bo to w aparaturach miedzianych powstają najlepsze destylaty.  Miedź to aktywny składnik i bezpośrednio wpływa na destylat – wyłapuje m.in. bardzo niekorzystne związki siarki.

Kolumna wypełniona jest najlepszym dostępnym obecnie na rynku wypełnieniem - sprężynkami pryzmatycznymi. Dobre wypełnienie kolumny jest niezbędne do uzyskania wysokiej jakości produktu końcowego, zwłaszcza gdy destylujesz na spirytus - ale także na destylat smakowy. Na tym elemencie nie można oszczędzać.

W kolumnie znajdują się 3 elementy, dedykowane i wykorzystywane bezpośrednio do produkcji spirytusu:

 • Zawór do odbioru spirytusu typu OVM - Obniżony Odbiór Boczny. Znajduje się 20 cm poniżej łączenia kolumny z głowicą.
 • Wizjer Zalania - na samej górze kolumny.
 • Pomiar temperatury w kolumnie - ten pomiar jest głównym punktem odniesienia podczas destylacji na spirytus.

Gdy kolumna wykorzystywana jest do produkcji destylatu smakowego, a nie spirytusu, powyższe elementy kolumny nie są wykorzystywane. Odbiór destylatu nastepuje wtedy w głowicy poprzez zawór LM, a głównym punktem odniesienia będzie drugi termometr, umieszczony w głowicy.

System odbioru spirytusu - OVM

Kolumny rektyfikacyjne do produkcji spirytusu, posiadają różne sposoby odbioru finalnego produktu.

 • Najprostszym jest wykorzystanie zaworka LM w głowicy. Dotyczy to kolumn, które nie mają wbudowanych innych systemów, a jedynie LM. Taka destylacja jest mniej efektywna, zanieczyszcza spirytus oraz jest kłopotliwa w regulacji.
 • Bardziej zaawansowanym sposobem jest wykorzystanie dodatkowego zaworka (i osobnej chłodnicy). Może on być umieszczony albo w głowicy (wówczas nazywa się VM), lub w wersji zoptymalizowanej - w kolumnie (OVM). W tych systemach, zaworek LM wykorzystywany jest wspierająco, do pozbywania się frakcji przedgonów z kolumny.

VM i OVM to systemy analogiczne, rożnią się tylko miejscem ich zamontowania. Łączne umieszczenie w jednej kolumnie obu tych systemów, nie ma sensu.

W naszej kolumnie, stosujemy wersję OVM.

OVM daje najczystszy produkt, jest najłatwiejsza do kontroli i regulacji.

Wizjer zalania

Zalanie kolumny to pierwszy etap produkcji spirytusu. Polega na tym, że ciecz w zbiorniku gotuje się, ale zawory odbioru (OVM i LM) są zamknięte - skroplony destylat nie może opuścić kolumny i jest ona zalewana. Po zalaniu kolumny, po chwili trzeba zmniejszyć grzanie, tak aby zalanie znikło, i zaczął się drugi etap - stabilizacja.

Wizjer zalania jest ułatwieniem zwłaszcza dla początkujących. Dzięki niemu, widać moment zalania kolumny. Podjęcie decyzji o zmniejszeniu grzania i rozpoczęciu stabilizacji, jest wtedy proste.

<< Zalanie kolumny oraz stabilizacja to proste procesy, dokładnie opisane w instrukcji obsługi, a także wspomniane poniżej w sekcji JAK PRZEBIEGA DESTYLACJA >>

Pomiar temperatury

Sonda termometru w kolumnie znajduje się około 20 cm nad zbiornikiem, na wysokości tzw. 10 półki teoretycznej (wg. większości praktyków, to najlepsze miejsce na pomiar temperatury). Przesunięcie i umieszczenie w innym miejscu kolumny, np. w połowie jej wysokości, jest także możliwe (prosimy o zaznaczenie w uwagach, wykonamy bezpłatnie).

Jest to termometr elektroniczny LCD, z dokładnością pomiaru 0,1 st C.

Termometr w kolumnie to główny punkt odniesienia przy produkcji spirytusu - jego wskazania determinują, czy bardziej czy mniej otwieramy zawór OVM, z którego pozyskujemy spirytus. Proces destylacji opisany jest poniżej w sekcji JAK PRZEBIEGA DESTYLACJA.

KOCIOŁ Z OCIEPLENIEM

Kocioł to kolejny bardzo istotny element destylatora.

Na kotły dostosowujemy używane kegi po piwie, typ EURO, o pojemności 30 lub 50 litrów (do wyboru). Keg 30 l jest niższy - sprawdzi się zwłaszcza w mieszkaniach, gdzie preferowana jest forma kompaktowa. Każdy keg jest badany pod kątem szczelności. Widoczne, nieocieplone elementy kega (góra i dół) są polerowane.

Kocioł zawiera spust cieczy 1 calowy (co przyśpiesza opróżnianie kega).

Kocioł jest ocieplony matą kauczukową K-Flex 9 mm, z ochronną zewnętrzną warstwą aluminium. Ocieplenie poprawia komfort pracy, zwiększa szybkość destylacji, oszczędza prąd i jest bezpieczniejsze. Powłoka aluminium zabezpiecza przez uszkodzeniami maty - nawet mocne uderzenie czy zadrapanie nie zostawi śladu (tak jak na gołej macie kauczukowej, która niszczy się nawet po delikatnym kontakcie z innym przedmiotem). Dzięki powłoce, kocioł łatwo  i szybko mozna umyć.

Termometr analogowy (producent: Goshe) znajduje się na bocznej ścianie kotła, aby sonda termometru znajdowała się w gotowanej cieczy. Termometr można wyjąć i łatwo wymienić (w przypadku jego uszkodzenia); Ma również możliwość kalibracji (pokrętłem z tyłu), którą rekomendujemy wykonać raz na jakiś czas.

Grzałki są standardowe, wkręcane w mufę - dzięki temu w przyszłości można je łatwo, samodzielnie wymienić lub raz na jakiś czas wykręcić w celu oczyszczenia.

Do kontroli grzałki dołączony jest solidny, polski sterownik mocy - regulator temperatury (producent: Karo). Posiada duży nadmiar mocy (obciążalność regulatora to 3,8kW, czyli prawie 2x więcej niż moc podłączonej grzałki). Podziałka na potencjometrze ułatwia sterowanie mocą.

ŁĄCZENIA

Zbiornik i kolumna, oraz kolumna i głowica połączone są za pomocą Tri-Clamp. Połączenie to uznaję za najlepsze na rynku - można je bez problemu spiąć jedną ręką (nie potrzeba pomocy drugiej osoby), spięcie zajmuje kilka sekund. Odpada także problem uszczelnienia; uszczelka silikonowa jest wielorazowego użytku, nie trzeba za każdym razem używać past czy teflonu, jak w przypadku połączeń skręcanych.

ZAWÓR PRECYZYJNY LM

Zawór LM znajduje się w głowicy. Wykorzystywany jest w 2 sytuacjach:

 • Przy produkcji destylatów smakowych. Wówczas, zaworek LM jest w pełni otwarty i tylko przez niego odbywa się odbiór destylatu. Zawór OVM nie uczestniczy w tym procesie.
 • Wspierająco przy produkcji spirytusu. Przez zaworek LM pozyskujemy wtedy frakcje przedgonów. Dzięki temu, spirytus (odbierany przez drugi zawór - OVM) jest czysty, pozbawiony szkodliwych i zanieczyszczająych frakcji.

Zawór jest kwasoodporny, 1/4 cala, precyzyjny - igłowy.

Jest to bardzo ważne - dzięki temu, regulacja przepływu może być dokonywana z dużą precyzją. Łatwo ustawimy przepływ np. 1 kropla na 10 sekund, czy 1 kropla na 2 sekundy.

Ma to duże znaczenie, gdy używamy zaworka LM przy produkcji spirytusu, i pozbywamy się nim, szkodliwych frakcji przedgonów.

AEROMETR DYNAMICZNY (PAPUGA) Z WBUDOWANĄ CHŁODNICZKĄ

Papuga

Papuga wykorzystywana jest przy produkcji destylatów smakowych (zawór LM). Dzięki niej, na bieżąco widać moc otrzymywanego alkoholu.

Papuga jest szybko i łatwo (gwint) montowana na wylocie zaworka LM.

Do papugi pasuje każdy alkoholomierz o średnicy do 15 mm, długości do 20 cm. W przypadku, gdy posiadasz alkohlomierz o innych wymiarach, stosowną (większą) papugę wykonamy bez dopłaty.

Chłodniczka do papugi

Specyfiką produkcji destylatu smakowego na kolumnie jest też to, że destylat opuszcza zaworek LM ciepły (65-70st C). Ma to 2 konsekwensje:

 • Pomiar mocy destylatu w papudze jest zniekształcony (pomiary powinny być w temp. pokojowej).
 • Destylat intensywniej paruje; w pomieszczeniu może być czuć zapach oparów, destylat pozbywa się części najbardziej lotnych związków.

Z tych powodów, zastosowaliśmy dodatkową małą chłodniczkę LM, zintegrowaną z papugą.

Destylat przez nią przechodzi i ulega schłodzeniu.

PRZYŁĄCZE WODY

Aby ułatwić sterowanie wodą i jej precyzyjne ustawienie, na wejściu wody do destylatora znajduje sie zawór kulowy.

Dzięki temu, nie trzeba manipulować kranem zewnętrznym doprowadzającym wodę do destylatora - wodę odkręcamy tam tylko raz, na początku destylacji.

Przyłącze wody jest standardowe (popularna szybkozłączka ogrodowa), albo (po odkręceniu króćca szybkozłączki) zwykły wąż prysznicowy 1/2 cala.

TERMOMETRY

Oprócz termometrów w kolumnie oraz w zbiorniku, w głowicy znajduje się trzeci termometr. Jest to termometr LCD, z dokładnością pomiaru 0,1 st C. Wykorzystywany jest głównie do produkcji destylatów smakowych (czyli wtedy, gdy zaworek LM jest w pełni otwarty, i prowadzimy destylację prostą).

Wskazania tego termometru, wraz z załączoną do kolumny tabliczką z wykresem temperatury, ułatwiają prowadzenie tej destylacji.

Wykres temperatury – co nam daje

Za pomocą wykresu określimy 2 rzeczy:

 1. Ile alkoholu znajduje się aktualnie w kotle. Służy do tego dolna (ciągła) linia, na którą nanosimy temperaturę wrzenia (temperaturę gotowania) z termometru w kotle. Przykładowo: Jeśli wsad w kotle gotuje się i termometr wskazuje 93st C, to z odczytu wynika, że we wsadzie znajduje się 10% czystego alkoholu.
 2. Jaka moc alkoholu się aktualnie skrapla przy destylacji prostej (gdy zaworek LM jest w pełni otwarty). Służy to tego górna (przerywana) linia, na która nanosimy temperaturę par (z termometru w głowicy). Przykładowo: Jeśli termometr wskazuje 91st C, to z odczytu wynika, że właśnie pozyskujemy alkohol o mocy nieco ponad 60% (oczywiście podobny wynik daje w tym samym czasie alkoholomierz w papudze).

JAK PRZEBIEGA DESTYLACJA

Szczegółowy opis obsługi destylatora znajduje się w załączonej instrukcji. Poniżej przedstawiamy poglądowo wersje skrócone procesu destylacji nastawu cukrowego na spirytus, w celu zobrazowania jak działa proces i jakie funkcje pełnią poszczególne elementy kolumny.

Sposób obsługi - Produkcja spirytusu

 1. Zapewnić dojście i ujście wody. Sprawdzić szczelność.
 2. Podłączyć obie grzałki do prądu. Do podgrzewania, ustawić maksymalną wartość grzania dla obu grzałek.
 3. Gdy temp. osiągnie 50 st. C, otworzyć obieg wody. Zawory LM i OVM pozostają zamknięte.
 4. Gdy wsad się zagotuje, poczekać kilka minut na zalanie kolumny. Zalanie będzie widać we wzierniku, będzie też słychać głośne bulgotanie w górze kolumny.
 5. Zmniejszyć grzanie (odłączyć jedną grzałkę, regulować drugą tak, aby zalanie kolumny zanikło - ale ciesz dalej się gotowała.
 6. Ustalonej mocy grzania nie zmieniać do końca procesu.
 7. Trwa stabilizacja kolumny - utrzymywać ten stan przez min. 30 minut, najlepiej 1 h.
 8. Po 30 min /1 h, delikatnie odkręcić zaworek LM - aby leciało z niego około 2 krople na sekundę. W ten sposób odbieramy przedgony.
 9. Zebrać 100ml przedgonów na każde 10 l wsadu.
 10. Zakończyc odbiór przedgonów - ale nie zamykać całkowicie zaworka, ale przykręcić (jedna kropla co kilka sekund).
 11. Sprawdzić temperaturę na dolnym termometrze (w kolumnie). Zapamiętać. Jest to temperatura którą musimy jak najdłużej utrzymywać.
 12. Rozpocząć odbiór spirytusu - delikatnie otworzyć zawór OVM.
 13. Odbierać w tempie, które nie zmienia temperatury z pkt 11 więcej niż 0,5 st C. Jeśli temperatura wzrośnie o więcej, przykręcić delikatnie zawór OVM (tempo odbioru nieco spadnie, ale temperatura się zmniejszy). Przeciętne tempo odbioru to około 1 l na 50-60 min.
 14. Gdy temperatura podskoczy więcej niż 1 st C i nie można jej obniżyć, zakończyć odbiór spirytusu. Zamknąć zawór OVM.
 15. Zakończyć destylację lub zebrać pogony (będą mocno zanieczyszczone, ale można je bedzie wykorzystać przy przyszłych destylacjach)
 16. Odbiór pogonów poprzez zawór LM - w tym celu należy go mocniej  odkręcić.

PRZYKŁADOWE ILOŚCI I MOC OTRZYMYWANEGO DESTYLATU

Zależnie od sposobu wykorzystania kolumny, przy przykładowej destylacji 25 litrów nastawu o mocy 15 %, otrzymamy szacunkowo:

Produkując spirytus (wykorzystanie OVM i wspierająco LM):

 • 3.5 litra, moc >95 %
 • Dalsza destylacja i uzyskanie kolejnych 2 litrów pogonów o mocy niższej, jest możliwa i zależy od własnych kalkulacji

Produkując destylat smakowy (wykorzystanie LM):

 • Około 7 litrów:
 • 4 litry serca, moc 75, 70, 65, 60 %
 • 3 litry pogonów: moc 57, 51, 40 %
 • Dalsza destylacja i uzyskanie kolejnych 2 litrów pogonów o mocy jeszcze niższej, jest możliwa i zależy od własnych kalkulacji

Zapraszam do zakupu.

A w razie pytań, proszę pisać na allegro, dzwonić, pisać na maila. Na wszystkie wiadomości odpowiem, doradzę, wyjaśnię.

Przykład reprezentatywny

Wygodne płatnościDodatkowe informacje

Dodatkowe informacjeDostawa i płatność

od 0,00 zł

Dostawa i płatność


Wysyłka z: Piaseczno, Polska
Kupujesz więcej niż jedną sztukę?
Odbiór w punkcie
koszt dostawy
przewidywany czas dostawy
Odbiór w punkcie
Odbiór osobisty
0,00 zł
pt. 2 paź. w punkcie
pt. 2 paź. w punkcie
Na adres
koszt dostawy
przewidywany czas dostawy
Na adres
Kurier
0,00 zł
pon. 5 paź. - wt. 6 paź. u Ciebie
pon. 5 paź. - wt. 6 paź. u Ciebie
Odbiór w punkcie za pobraniem
koszt dostawy
przewidywany czas dostawy
Odbiór w punkcie za pobraniem
Odbiór osobisty
0,00 zł
pt. 2 paź. w punkcie
pt. 2 paź. w punkcie
Na adres za pobraniem
koszt dostawy
przewidywany czas dostawy
Na adres za pobraniem
Kurier pobranie
50,00 zł
pon. 5 paź. - wt. 6 paź. u Ciebie
pon. 5 paź. - wt. 6 paź. u Ciebie

Punkty odbioru

Biuro
Kościuszki 33/205
05-500 Piaseczno
woj. mazowieckie
email: lukasz@dobrydestylator.pl
tel.: 694 875 385

płatność tylko gotówką
prosimy umówić się na odbiór

Czas wysyłki: zwykle do 4 dni roboczych.

Podczas tworzenia tej oferty, sprzedawca zadeklarował, że wyśle towar do 4 dni roboczych.

Płatności

Gwarancja

24 miesiące

GwarancjaReklamacja

ReklamacjaZwroty

na odstąpienie od umowy

ZwrotyO sprzedającym

DobryDestylator

O sprzedającymNumer oferty: 9553974403

Inni klienci oglądali również

 

Ostatnio przeglądane

zamknij

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro

zamknij

Dodałeś przedmiot do koszyka

przejdź do koszyka